energiaodnawialna energiaodnawialna
322
BLOG

Rekuperacja - źródło oszczędności energii w naszych domach

energiaodnawialna energiaodnawialna Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Jeżeli przeanalizujemy dokładnie proces tzw. rekuperacji to zauważymy, że spełnia ona wszelkie wymogi urządzenia zbudowanego według zasad obowiązujących w gospodarce kapitalistycznej. Czym bowiem jest rekuperacja?

Nie wdając się w szczegóły techniczne możemy ją zdefiniować jako wentylację z odzyskiem ciepła czyli energooszczędny sposób na dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń i usunięcie z budynku powietrza brudnego, przesyconego dwutlenkiem węgla i zapachami. System rekuperacji  zapewnia odzysk energii/ciepła z usuwanego powietrza, dzięki czemu raz wytworzone ciepło wykorzystane jest ponownie.

Nie trudno zauważyć, że gospodarka kapitalistyczna oparta jest na oszczędzaniu i maksymalnie racjonalnym wykorzystaniu kapitału w procesie budowy lub zużycia narzędzi. Kapitałem w rekuperacji jest ciepło – jest ono wykorzystywane w rekuperacji wielokrotnie, a jest to podstawowa zasada racjonalnego kapitalizmu.

Kapitalizm to oszczędzanie- ta prosta zasada została wraz z uruchomieniem w latach 20 –tych XX wieku masowego kredytu w państwach zachodnich kompletnie zapomniana (co przyczyniło się do zaniku etyki pracy), jest teraz ponownie realizowana między innymi w procesie rekuperacji. Dzięki niej oszczędzamy bowiem nie tylko ciepło, ale także wydajemy o wiele mniej na lekarstwa. Mniej chorujemy. Rekuperacja zapewnia stały przepływ powietrza, wewnątrz budynku  obecne jest cały czas świeże, nawiewane powietrze z niską zawartością dwutlenku węgla i wilgotności, co sprawia, że człowiek lepiej się czuje, lepiej wypoczywa i śpi niż tam, gdzie panuje zaduch. Dodatkowo nawiewane powietrze jest filtrowane z drobinek kurzu i większych zanieczyszczeń, co dodatkowo podnosi komfort.

Innymi słowy rekuperacja zapewnia mieszkańcom budynku zdrowe, czyste powietrze, które nigdy nie jest przesycone dwutlenkiem węgla, nigdy nie zawiera pyłków z kwiatów będących przyczyna licznych alergii, nigdy nie jest duszne czy nadmiernie wilgotne. Opisując proces rekuperacji skupiamy się tylko i wyłącznie na kwestiach technicznych, zapominając prawie zawsze o jednej z największych, jeśli nie największej korzyści jakie daje nam rekuperacja – zdrowiu. Rekuperacje to profilaktyką czyli oszczędzanie naszego zdrowia

Żyjemy w epoce stałego zanieczyszczenia powietrza, gdy otwieramy okna w naszym mieszkaniu to narażamy siebie i naszą rodzinę nie na odświeżenie naszego domu czystym, rześkim powietrzem, lecz na napływ   smrodu, smogu, dymu, pyłu, alergenów i dodatkowo hałasu do naszego mieszkania. Mamy coraz częściej wrażenie,  że lepiej byłoby tego okna nie otwierać nigdy – ale jest to absolutnie niemożliwe, jeśli nie chcemy mieć w domu nadmiernie wilgotnego, a w konsekwencji  zagrzybiałego mieszkania. Rekuperacja jest procesem, który filtruje, czyści i ogrzewa powietrze wpływające do naszego domu. Rekuperacja  do swojego działania nie wymaga otwierania okien, a nawet zaleca się ich zamykanie, by powstrzymywać niepotrzebne straty ciepła. Rekuperacja jest najskuteczniejszym narzędziem zwalczającym smog.

Rekuperacja jest procesem racjonalnym pod względem;

ekonomicznym – mniej wydajemy na energię 

zdrowotno-ekonomicznym; lepiej się czujemy i mniej wydajemy na lekarstwa, ponieważ rzadziej chorujemy

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka